Interessen for årets damefrokost ved Ringriderfesten har overgået alle forventninger. Arrangementet, hvor billetterne blev sat til salg fredag, blev udsolgt på under 24 timer.
Bag arrangementet er der stor glæde og begejstring over den massive opbakning.
“Vi er både stolte og overvældede over den enorme interesse. Det betyder rigtig meget for os at opleve, hvor mange der ønsker at være en del af damefrokosten – det lover fantastisk godt for årets fest,” siger formand for damefrokostkomitéen, Karen Jørgensen.
I år var målet, at 1.000 skulle deltage i damefrokosten, men alle 1.200 billetter, som blev sat til salg fredag, er altså væk.
”Vi har lørdag i damefrokostkomitéen vendt mulighederne for at udvide antallet af pladser, men vi må erkende, at det af praktiske årsager ikke bliver muligt til årets damefrokost. Den store interesse gør naturligvis, at vi til damefrokosten i 2027 vil se på, om vi skal øge antallet af deltagere,” udtaler Karen Jørgensen.
Damefrokosten finder sted lørdag den 11. juli 2026, og på scenen vender Jasmin Gabay tilbage som konferencier og sanger. Programmet byder også på tattooshow, tre hemmelige oplægsholdere og et ekstra festligt indslag.