Resultater fra søndagsringridningen 2019

Dronning
Kristina Bonnichsen, Holm Nordborg

Kronprins 
Hans Nicolaisen, Dybbøl Sønderborg

Prins 
Claus Hissel, Tumbøl Aabenraa

411 ryttere deltog søndag i ringridningen i Sønderborg.

Flotteste ekvipage gik til

Emily Lauridsen, Nybøl, Sønderborg

Børn 6-10 år

22 Christian Jespersen Dau, Revsø
16 Frida Jensen, Dybbøl
11 Lærke Pankoke, Ulkebøl
10 Alberte Frederiksen, Elstrup
8 Maria Fine Thomsen, Sjellerup
6 Freja Smidt Jensen, Mommark
4 Naja Sofia Krogh, Augustenborg
3 Emily Lauridsen, Nybøl
3 Lea Dohrmann, Vollerup
3 Elin Sparre Enemark, kbh
1 Emil Dohrmann, Vollerup
0 Kasper Jensen, Holm
0 Tor Dohrmann, Vollerup

Børn 11 - 14 år

24 Jonas Olesen, Rangstrup
24 Lea Schulz, Gredstedbro
23 Line Olesen, Rangstrup
22 Sofie Petersen, Gl. Skovbøl
21 Signe Søholm Clausen, Ertebjerg
21 Caroline Kolmos, Nordborg
20 Jesper Dau, Hesselgaard
19 Kathrine Jørgensen, Bovrup
18 Christian M Brink,
18 Nanna Brodersen,
18 Bjørk Jefsen, Tandslet
18 Mie Koch Sørensen, Sottrupskov
17 Therese Torning Bredgaard, Dybbøl
17 Diana Johansen, Hundslev
17 Maja Pabst, Iller
17 Søren Johansen, Himmark
17 Julie Juhl, Ravsted
15 Laura Fibieger Hakanowitz, Pøl
15 Camilla Blanckschøn, Vester Sottrup
15 Anna Helene Jørgensen, Vollerup
15 Klara Kathrine Hansen, Katry
14 Celina Petersen, Stevning
13 Ida Marie Christiansen, Stevning
13 Katja Louise Hansen, Rumohrsgård
13 Smilla Kock, Holm
10 Anna C. Iversen, Frydendal
10 Anna Nielsen, Nybøl
10 Lea Winther, Alnor
10 Mille Odgaard Paulsen, Broager
9 Anna Victoria Agergaard,
9 Lærke Søholm Clausen, Ertebjerg
9 Simon Blankschøn, Vollerup
8 Stine Von Qualen Bonde, Stevning
8 Kristine Jespersen Dau, Revsø
7 Maria Smidt Jensen, Mommark
6 Cathrine Platz Jessen, Sebbelev
6 Sofia Jakobsen, Stevning
5 Karen Lausten, Gråsten

Damer 15 - 16 år

21 Mia Lauritzen, Bodum
20 Laura Brodersen,
19 Freja S. Dall, Kær
17 Susanne Velgaard, Egen
16 Rikke Warnecke, Tørsbøl
15 Fenja Petersen, Stevning
15 Signe Høeg Fangel, Skovbyballe

Damer 17 - 19 år

23 Katrine Frees, Rise-Hjarup
21 Emilie Nissen, Tandslet
20 Ida Festersen, Augustenhof
20 Alberte Lock, Åbenrå
19 Melanie Paulsen, Notmark
19 Louise Eckion Villesen, Broager
18 Line Dreier, Egernsund
17 Freya S. Brommann, Vollerup
12 Cecilie Boysen, Sønderborg
12 Cecilie Richelesen, Ustrup
12 Fie Blankschøn, Vollerup

Damer 20 - 24 år

24 Nina Broders, Hoptrup
24 Lisa K. Hansen, Mølmark
23 Celina S. Petersen, Hestehave
23 Mia Bruhn, Kegnæs
22 Laura P. Jørgensen, Kettingskov
21 Anne Christine W. Jørgensen, Ketting
21 Mette Betina Christiansen, Skovby
20 Maria Moldt Grau, Skodsbøl
19 Nadia La Cour Andersen, Nordborg
19 Lena Festersen, Augustenhof
19 Malene Byllemos, Tørsbøl
19 Frederikke Isgaard, Gærup
18 Malene Hermannsen, Skærbæk
18 Laura Nissen, Mommark
18 Sidsel Blankschøn, Vollerup
18 Kristine Petz, Holm
17 Sanne Qvorp, Fynshave
17 Julie Marie Hissel, Tumbøl
16 Trine Nørgaard, Holm
15 Annika Fogh, Havnbjerg
15 Tine Kühl, Øster Gammelby
14 Stinne Nielsen, Padborg
14 Therese Lassen, Nordborg
14 Camilla Simonsen, Augustenborg

Damer 25 - 29 år

24 Carina Jessen, Frørup
24 Anette Bonnichsen, Gasse
24 Gitte Kjeldstrøm, Allerup
24 Trine Olesen, Overby
24 Mette Skov Petersen, Guderup
23 Christine Laue, Vibøge
23 Julie Bonde Korning, Sønderborg
23 Dorthe K. Thomsen, Bønderby
22 Maria Byllemos, Elstrup
21 Camilla S. Petersen, Hestehave
21 Charlott Dyhre Andersen, Sønderborg
20 Line La Cour, Brandsbøl
20 Marianne Fogh, Havnbjerg
20 Mie Mørkehøj Wilkenskjeldt, Kær
19 Annie Hansen, Tandslet
18 Trine Berdiin Nielsen, Bovlund
17 Jannie Dyhre Andersen, Sønderborg
17 Christina S. Petersen, Hestehave
16 Sarah Corydon, Guderup
16 Louise P. Jørgensen, Kettingskov
16 Louise Brodersen, Gråsten
15 Sarah Misser Larsen, Sønderborg
15 Susanne Lang, sabro

Damer 30 - 39 år

24 Sanne Petersen, Åbøl
24 Maria Clausen, Holmskov
24 Alice Andresen, Pluskær
24 Sabine Gundersen, Skovby
24 Ditte Jørgensen, Dybbøl
24 Karina Toftebjerg, Uldahl
23 Lene Delf Nielsen, Østerholm
22 Trine Clausen, Kværs
22 Helle Frederiksen, Elstrup
22 Pia Kohls, Guderup
21 Lea Muus Carstensen, Terkelsbøl
21 Karina Christiansen, Stevning
21 Christina Zachariassen, Ulkebøl
20 Helle Hansen, Bøjskov
20 Charlotte Jørgensen, Sønderborg
19 Kristina Bonde Kohls, Egen
19 Sandra Nissen, Broager
19 Hanne Frederiksen, Guderup
18 Lenette Knebel Warming, Vester Sottrup
18 Charlotte Holm Bladt, Guderup
17 Simone Lauridsen, Nybøl
16 Christina Gaba, Frederiksgård

Damer 40-49

24 Yvonne Appel, Rangstrup
24 Anne Paulsen, Vollerup
24 Lenette Olesen, Rangstrup
24 Jytte Breum, Over Jerstal
24 Mette Junker, Købingsmark
23 Dorthe Johansen, Himmark
23 Lene Clausen, Bovrup
23 Anita Jørgensen, Huholt
22 Gitte Breum, Ustrup
22 Heidi Hansen, Kær
22 Rikke Dall, Vester Sottrup
22 Tina P. Nielsen, Augustenborg
21 Lotte Borchers, Nr. Hostrup
21 Lotte Ellegaard, Fynshav
21 Karen Clausen, Trøsbøl
21 Betina Hansen, Katry
21 Dorthe Mathiesen, Tinglev
19 Heidi Jessen, Holm
19 Jette Andersen, Lysabild
19 Connie Boyschau, Abild
19 Susan Toft, Sænderborg
19 Irene Wilkens, Kassø
19 Anette Lock, Åbenrå
18 Gitte Petersen, Stevning
18 Tina Roager, Sønderborg
17 Herdis Lorenzen, Elstrup
17 Vita Petersen, Kær
17 Ulla Wolff Hansen, Ullerup
16 Anne Fibieger Hakanowitz, Ensted
16 Marianne von Qualen, Stevning
16 Kirsten Holm Nicolaisen, Dybbøl
16 Birgitte Struckmann, Stenderup
16 Susanne Fine, Sjellerup
16 Bianca Schmidt Jefsen, Tandslet
15 Dorthe Christensen Pabst, Iller
15 Lisbeth Marcussen, Lysabild
15 Helene Lausten, Gråsten

Damer over 50 - 59 år

24 Jette Dau Andersen, Tandslet
24 Lotte Plum, Stenderup
23 Pia Petz, Købingsmark
23 Pia Dau Müller, Højer
20 Mary Bonnichsen, Gasse
20 Anne Marie Laue, Vibøge
20 Bende Kolmos Schmidt, Dybbøl
20 Anja Moldt Grau, Skodsbøl
18 Lone Zachariassen, Ulkebøl
18 Anne-Marie Clement, Svenstrup
18 Conny Schmidt Petersen, Hestehave
17 Inga Clausen, Guderup
16 Bente Nielsen, Aabenraa
16 Mette Hansen, Rens
14 Jette Høj, Nordborg
14 Jette Jensbye, Dybbøl
14 Jette Thomsen, Vester Sottrup
13 Anne-Mette Dyhre Andersen, Kegnæs
13 Linda Warming, Havnbjerg
11 Linda Paugan, Kettingskov
10 Tina Callesen, Hestehave
10 Mette Fink, Sønderborg
10 Birthe Fogh, Havnbjerg
10 Birgit Misser, Sønderborg
10 Inga Mørkehøj Wilkenskjeldt, Kær
9 Annemarie Møller, Sønderborg
8 Charlotte Weng Isgaard, Gærup
8 Bente Lyck Dall, Bovrup
7 Joan Schmidt,
1 Birgit Andresen, Sønderborg

Damer over 60 år

20 Lise Hansen, Kliplev
19 Hanne Jørgensen, Tandslet
17 Inge Toft, Broager
12 Margit Taul Petersen, Vollerup
11 Elsemarie Kock, Købingsmark
11 Elna Andresen, Holm
9 Susan Brodersen, Stovgård
8 Dorthe Sproegel, Nordborg

Herrer 15 - 29 år

24 Svend Aage Kjeldstrøm, Allerup
24 Oliver Schulz, Gredstedbro
24 Claus Jacob Hissel, Tumbøl
24 Rasmus Frees, Rise-Hjarup
24 Lasse Thomsen, Tørsbøl
24 Jakob Petersen, Gl. Skovbøl
24 Mads Peter Hissel, Tumbøl
24 Jacob Dahl Callesen,
23 Jesper Kohls, Sønderborg
23 Dennis Brix, Drengsted
23 Dennis Johansen, Himmark
23 Thomas Thomsen, Vester Sottrup
22 Jesper P. Nielsen, Blæsborg
21 Anders Ebbesen, Gråsten
21 Jacob Høj, Nordborg
21 Martin Boyschou, Abild
21 Simon Johansen, Himmark
19 Mathias Hansen, Mølmark
19 Mik Jepsen,
14 Tobias Haarnagel, Øster Sottrup
13 Jesper F. Olesen, Lovrup

Herrer 30 - 39 år

24 Rasmus Juhl, Fogderup
24 Jeppe Jørgensen, Varnæs
24 Martin Clausen, Skovly
23 Henning Andersen, Terkelsbøl
23 Christian Thomsen, Bønderby
22 Rene Toftebjerg, Vojens
22 Mads Dau, Skovhuse
22 Martin Iversen, Løgumkloster
21 Michael Haarnagel, Ullerup
20 Lars Dau, Revsø
20 Karsten Fries, Hostrup

Herrer 40 - 49 år

24 Torben Kaufmann, Volderup
24 Ole Olesen, Rangstrup
24 Lars Appel, Rangstrup
24 Jesper Petersen, Kegnæs
24 Jes Henrik Kolmos, Nordborg
21 Lars Brix, Løgumkloster
20 Christian Boyschau, Abild
20 Johan Clausen, Ertebjerg
20 Henrik Clausen, Svenstrup

Herrer 50 - 59 år

24 John Drøhse, Rens
24 Johannes Nielsen Brink, Toftlund
24 Lars Kjeldstrøm, Allerup
23 Torben G. Hansen, Bov
23 Anton Feddersen, Roager
23 Peter Greisen, Tumbøl
22 Sten Thomsen, Rødekro
22 Peter Jørgensen, Nørremølle
21 Hans Nielsen, Bredebro
21 Finn Thomsen, Vester Sottrup
20 Søren Vestergaard, Hundslev
19 Per Petz, Købingsmark
18 Torben Høj, Nordborg
18 Hans Jørgen Haarnagel, Øster Sottrup
17 Bjarne Jessen, Frørup
17 Brian Jensen, Dybbøl
17 Hans Otto Ewers, Kær
17 Preben Kristoffersen, Hjordkær
16 Bjarne Frees, Rise-Hjarup
16 Preben Jørgensen, Kettingskov
16 Michael Schmidt, Sarup
13 Bent Petersen, Vedsted
13 Jens J. Hansen, Sønderborg
13 Claus Plum, Sønderborg
12 Claus Ewers, Sønderborg
12 Henrik Hedegaard, Nordborg
12 John Kjær, Sønderborg
12 Peter Matzen, Gråsten
12 Steen Jørgensen, Ketting
10 Jan Blad Bonde, Tandslet
9 Jürgen Brodersen, Stovgård
8 Rene Christensen, Elstrup
7 Jan Rasmussen, Sønderborg

Herrer 60 - 69 år

24 Gert Hansen, Kliplev
23 Kurt Pedersen, Over Jerstal
23 Bjarne Brodersen, Skodsbøl
23 Jens Peter Jepsen, Bov
21 Hans Jepsen, Hønkys
21 Anton Bonnichsen, Gasse
21 Bent Nielsen, Hundslev
21 Åge Jørgensen, Hørup
19 Leif Kristensen, Kruså
19 Benny Rheimer, Adsbøl
19 Bent Olesen, Overby
18 Løngstrup Christiansen, Kiding
18 Niels Møller, Sjellerup
17 Niels Chr. Thomsen, Skast
16 Flemming Jensen, Skærbæk
14 Henning Clausen, Ølstykke
12 Ingolf Matthiasen, Frederiksgård
12 Erik Auerbach, Kiskelund Mark
11 Børge Jensen, Rødekro
9 Jes Andersen, Sønderborg
8 John Henning Nielsen, Agerbæk

Herrer 70 - 79 år

23 Mogens Andersen, Agerskov
23 Arne Schultz, Gredstedbro
23 Svend Ove Clausen, Himmark
22 Ole Rasmussen, Broager
17 Kurt Hansen, Fårhus
17 Jes Petersen, Stubbæk
17 Jørgen Thomsen, Tørsbøl
17 Chresten Jørgensen, Varnæs
15 Thorkild Dau, Hesselgård
15 Hans Kaufmann, Tumbøl
15 Kaj Nielsen, Kegnæs
15 Andreas Jensen, Aabenraa
14 Aage Kjeldstrøm, Bevtoft
11 Gunnar Christensen, Broager
10 Kurt Büchmann, Tørsbøl
10 Povl Jørgensen, Avnbøl
7 Svend Hansen, Vester Sottrup
7 Jørgen Nielsen, Bov
7 Frede Johannsen, Aabenraa
7 Ejner Brink, Vollerup
6 Frans Pind, Grønland
4 Knud J. Michelsen, Klinting
1 Henning Byllemos, Elstrup

Herrer 80 - 89 år

15 Per Nicolaisen, Augustenhof
11 Hans V. Christensen, Stenderup
9 Peter Platz Rasmussen, Købingsmark
9 Egon Breum, Vedsted
8 Jørgen Bladt, Dyndved
6 Herluf Clausen, Kær

Herrer over 90

5 Thomas Frost, Ulkebøl