Det populære rytteroptog ved ringridningen i Sønderborg begynder kl. 11 fra Sønderborg Slot
Hensynet til både ryttere og publikum får Ringriderfesten i Sønderborg til at fremrykke tidspunktet for afviklingen af det meget populære rytteroptog gennembyen både fredag og søndag.
Fra dette års fest begynder rytteroptoget ved Sønderborg Slot kl. 11.00 i modsætning til tidligere kl. 11.30.
Samtidig flyttes tidspunktet for, at rytterne forlader Ringriderpladsen en halv time frem så det nu sker kl. 19.00 ligeledes med et optog gennem byen.
-Med ændringen ønsker vi at imødekomme rytterne. Nu kan de komme en halv time før hjem. Vi skal jo huske, at der let kan gå en par timer før de når hjem, siger formanden for rytterkomiteen, ritmester Hans Otto Ewers.
-Vi har også analyseret publikumsflowet på pladsen og mener, at den halve time kan gøre meget både formiddag og sidst på dagen.
De ændringer, det fremrykkede tidspunkt betyder for hele arrangementet, fremgår i øvrigt af det fyldige og farvestrålende 72-siders program, som Grafisk Arbejde i Guderup netop er ved at færdiggøre. Programmet vil i midten af juni bl.a. kunne fås på turistdestinationer og i mange forretninger.